ČIURLIONIO MARATONAS LONDONE

Lapkričio 19 d., 2011. Santaros-Šviesos klubas kartu su Jungtinėje Karalystėje gyvenančiais menininkais bei Lietuvių bendruomene Jungtinėje Karalystėje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mirties 100-mečio proga lapkričio 19 d. 19 val. Barbikano St. Giles rengia Čiurlionio fortepijoninės muzikos maratoną, kurio metu pasirodys net aštuoni pianistai – Martyna Jatkauskaitė, Morta Grigaliūnaitė, Jelena Makarova, Aleksandra Myslek, Vita Panamariovaitė, Kamilė Radzvilaitė, Maria Verbaitė ir Rimantas Vingras.

Bene visiems Čiurlionio maratone dalyvaujantiems pianistams Čiurlionio muzika visų pirma yra susijusi su vaikystės atmintim, patirtais įspūdžiais, Čiurlionio vietomis, mokykla.

Šių metų M.K.Čiurlionio tarptautinio pianistų ir vargonininkų konkurso diplomantė pianistė Martyna Jatkauskaitė prisimena, kad pirmosios jos kaip pianistės patirtys susijusios su koncertais Čiurlionio namelyje Druskininkuose: „Aš visada prisimenu kiemelį kvepiantį pražydusių obelų aromatais. Medinis namukas, persmelktas brangios istorijos. Publika už atviro lango lauke, susėdusi ant suoliukų klausosi muzikos garsų, kurie liejasi iš jaunųjų muzikantų rankų. Neužmirštama patirtis Druskininkuose, Čiurlionio namelyje”. Buvusi čiurlioniukė Jelena Makarova: „Čiurlionio muzika užima ypatingą vietą širdyje, nes jo muzika buvo mūsų neatskiriama muzikinio išsilavinimo ir gyvenimo dalis“. Kita čiurlioniukė, jaunoji pianistė, Londono Karališkosios akademijos auklėtinė Morta Grigaliūnaitė: „Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūryboje nerandu suvaidintų emocijų. Nostalgiška, paslaptinga, nuoširdi ir, svarbiausia, artima – tokia man yra ši muzika, kuri visada yra kažkur šalia, savo skambesiu primindama apie tai, kas brangu ir tikra.“ Pianistė Ieva Panamariovaitė: „Aš visada linkusi pasitikėti savo muzikiniu instinktu, kai groju Čiurlionį. Taigi čia mano tėviškės muzika, mano tautos intonacijos, aš ten pat užaugau ir tas pačias dainas girdėjau! Todėl visada apima toks jaukus jausmas grojant”.

Pasak Čiurlionio muzikos maratono organizatoriaus ir pianistoRimanto Vingro, “Kuo labiau gilinuosi į Čiurlionio kūrybą, tuo ji atrodo didingesnė ir įspūdingesnė. Ne karta stebėjausi jos užmoju, drąsa ir naujoviškumu. Čiurlionio kūryba turi jėgą sutelkti žmones ir šis fortepijoninis maratonas yra tik dar vienas sio fakto patvirtinimas. Džiaugiuosi, kad čia gyvenantys pianistai (iš Lietuvos bei kitų šalių) entuziastingai sutiko dalyvauti renginyje, tai turėtų būti tikra Čiurlionio ir Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių šventė!”

St. Giles Cripplegate, Fore Street, Barbican, Cripplegate, London, EC2Y 8DA. Bilietai £10, juos galima įsigyti prieš renginį.Sistema ir dizainas: Jonas Lekevičius