“Ondine” išeista Čiurlionio simfoninės muzikos kompaktinė plokštelė įvertinta penkiomis žvaigždutėmis

Suomijos muzikos įrašų leidyklos „Ondine“ išeista M. K. Čiurlionio simfoninės muzikos kompaktinė plokštelė, kurioje skamba nauji uvertiūros „Kęstutis“ir simfoninių poemų „Miške“ ir „Jūra“ Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro, diriguojamo Modestro Pitrėno, įrašai, susilaukė penkių žvaigždučių įvertinimo iš Liuksemburge esančio Pizzicato portalo.

Per trumpą gyvenimą lietuvių dailininkas ir kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911) pasiekė didelių aukštumų tiek tapyboje, tiek muzikoje. Jis save matė kaip sinestetą, o jo paveikslai dažnai turi muzikinius pavadinimus, tokius kaip kaip sonata, simfonija ar fuga.

Per savo trumpą dešimties metų karjerą jis sukūrė beveik keturis šimtus muzikos kūrinių, įskaitant dvi stambias simfonines poemas, uvertiūrą (tai vieninteliai išlikę kompozitoriaus simfoniniai kūriniai), fortepijonines sonatas, kamerinę ir vokalinę muziką. Daug jo kūrinių prarasta. Jis taip pat sukūrė apie keturis šimtus paveikslų ir ofortų, keletą literatūros kūrinių ir eilėraščių. Dėl depresijos jis 1911 m. buvo paguldytas į psichiatrijos kliniką, kur mirė nuo plaučių uždegimo.

Programa prasideda išraiškinga, turtingai orkestruota uvertiūra „Kęstutis“, po kurios seka simfoninės poemos „Miške“ ir „Jūra“, pavadintos taip pat kaip ir du Čiurlionio tapybos darbai.  

Abu kūriniai išsiskiria savo spalvų sodrumu ir gali būti priskirti simbolizmui, t. y. jausminės patirties, kuri vystosi mistiškai, nepriklausomai nuo realybės, rezultatui. Abu kūriniai grindžiami instinktyviu Čiurlionio atmosferos ir spalvos pajautimu ir yra labai originalūs.

Juos Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras atlieka atmosferiškai ir išraiškingai – tai išties verta atrasti.

Švedų leidinys Kulturdelen įvertino įrašą penkiomis žvaigždutėmis. Autorius savo straipsnyje Čiurlionio orkestrinę muziką lygino su Karowicziaus, Richardo Strausso ir Sibeliuso kūriniais.

Ši plokštelė taip pat tapo Presto Classical (didžiausia pasalyje klasikinės muzikos plokštelių parduotuvė) „Redaktoriaus pasirinkimas“.

Turiu padėkoti kolegai Davidui (mūsų rezidentas, kuris domisi viskuo susijusiu su Baltijos šalimis), kad atkreipė mano dėmesį į šį genialų lietuvių kompozitorių, kurio atmosferiški gamtovaizdžiai savo orkestruotės išradingumu prilygsta Sibeliusui ir Mahleriui. Čiurlionio kūriniuose jaučiamipastarojo Pirmosios simfonijos aidai ir Wagnerio “Götterdämmerung” aušros vaizdiniai, o audringas paskutinio kūrinio jūrinis peizažas regis žvelgia pirmyn į Britteno – Peter Grimes.

Sistema ir dizainas: Jonas Lekevičius